Ozan Yetkin Sevenleri Forum Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» Çete Ayşe Zeybeği
Bir Ozanın Sevdası EmptyPtsi Kas. 29, 2010 8:39 pm tarafından AVSARBEYi

» ESENLİKLER
Bir Ozanın Sevdası EmptyC.tesi Kas. 20, 2010 3:31 pm tarafından SANCAK

» Selamun Aleyküm
Bir Ozanın Sevdası EmptyCuma Tem. 02, 2010 7:22 pm tarafından Suskun_Efe

» Selamun Aleyküm
Bir Ozanın Sevdası EmptyPaz Ara. 13, 2009 4:14 pm tarafından Yunus cemre

» Sevgili Kardeşlerim..
Bir Ozanın Sevdası EmptyCuma Ara. 11, 2009 11:14 pm tarafından Yunus cemre

» Ey Gidi Vatanım.
Bir Ozanın Sevdası EmptyCuma Ara. 11, 2009 9:05 pm tarafından Yunus cemre

» SelamunAleykum
Bir Ozanın Sevdası EmptyCuma Ara. 11, 2009 8:46 pm tarafından Yunus cemre

» SelamunAleykum
Bir Ozanın Sevdası EmptyCuma Ara. 11, 2009 5:33 pm tarafından ÜLKÜSERAP02

» Esenlikler
Bir Ozanın Sevdası EmptyC.tesi Ara. 05, 2009 8:50 am tarafından SANCAK

» Selam
Bir Ozanın Sevdası EmptyCuma Tem. 03, 2009 3:13 pm tarafından KIZIL ELMA

En iyi yollayıcılar
SÖKELİ_REİS (57)
Bir Ozanın Sevdası Vote_lcapBir Ozanın Sevdası Voting_barBir Ozanın Sevdası Vote_rcap 
SANCAK (55)
Bir Ozanın Sevdası Vote_lcapBir Ozanın Sevdası Voting_barBir Ozanın Sevdası Vote_rcap 
TURANCI_DELİTAY (29)
Osmanlı Tokadı (24)
KIZIL ELMA (21)
gonuladami (16)
Ozan Yetkin (14)
HEPARİZMİR (12)
ÜLKÜSERAP02 (12)
ahmetozseven (5)

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 60 kişi Salı Ağus. 01, 2017 6:03 pm tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 46 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AsyaSultan OsmanliTim

Kullanıcılarımız toplam 265 mesaj attılar bunda 107 konu

Bir Ozanın Sevdası

Bir Ozanın Sevdası Empty Bir Ozanın Sevdası

Mesaj tarafından Ozan Yetkin Paz Mayıs 31, 2009 10:29 am

Bir ozanın sevdası
Sevgili Bacılarım Yiğit Gardaşlarım....

"Bir ozan düşününüz ki, binlercenin sevdasını bir mızrap 3 tele sığdırmış anlatabilmiş ama o bnlerce yürek o ozanın küçücük sevdasını anlatamamış"

Bu cümleyi daha evvelki yazımdada kullanmıştım bilerek.. Belki merak etmişsinizdir diye o sevdamı bu yazıda anlatmak istiyorum sizlere..Sizlerde gerekli yerlere anlatırsınız.. Evreni, doğayı ve beraberinde hayvanları, çiçekleri, ağaçları kısaca herşeyi kusursuzca yaradan Yüce Rabbimiz in bunları yaratmaya ihtiyacı varmıydı.. Bana göre elbette yoktu.. Zira O hiçbirşeye ihtiyacı yoktur.. Bu güzellikleri yaratmasaydı O nu kim tanıyacaktı .. Kimse tanıyamazdı.. Burada kastım O nun varlığını tartışmak değil elbette.. O nun varlığını görmek ve anlayabilmek düşünen bir akıl için çok basittir.. Zira maddenin temelini araştırmak ve genin özelliğini öğrenmek bu kusursuz düzen için kafi gelecektir...

Yıllardır medyada bir yanlışlık vardır.. Yorumcu ile gerçek sanatçıları yani üreticileri karıştırırlar.. O eseri yapanın adı sadece eser icra edilirken TRT kanallarında anons edilir..Harici herkes okuyana bakar.. Bu çok büyük bir gaftır ve yanlışılktır.. O eserin okuma hakkını alan sanatçı ondan hiç bahsetmez bile.. İşin bencillik kısmıdır bu.. Oysa eseri üreten mutlakaki ya kendi yaşadıklarından ya da sevdiklerinin hayatından esinlenmiştir o eseri yaparken.. Ama bu durum maalesef alakaya bile alınmamaktadır ülkemizde..

Gelelim ozanın sevdasına... Bir ozan ilhamını çevresinden alır Yaradanın izni ile.. Halkından töresinden alır.. Bu özellik ona Yaradıcı tarafından verilmiştir.. Lakin ozanın ruhsal beslenmesi yine bu eserleri paylaşması ile mümkündür..Bugün ülkemizde yapılan büyük bir yanlış vardır.. Muhalefet yapanada, taş atanada ozan diyorlar.. Bu kesinlikle yanlıştır.. Her ne kadar ozan, kendi eserlerini çalıp söyleyen kişiye densede, ozanın taşıması gerekn en büyük özelliği hassas ve duygulu olmasıdır.. O hassasiyeti ve duygu yükünü taşıyan bir kişi asla muhalafet yapmaz, aksine daha yapıcı ve barışcıl çözümsel davranır.. Ama görüyorumki, amaçları gündemde olabilmek adına, daha çok kazanayım felsefesine parallel olarak kültürden, töreden uzak kelimelerle yapılan eserler gündemde olmaktadir.. Örnek vermeme gerek yok, sizler biliyorsunuz.. Hayvan isimleri kullanılarak, meyve sebze isimleri sahteleştirilerek ve dahası batıl inanç ve haram kılınmasına karşılık muska büyü gibi isimlerin kullanılmasının amacı ne olabilir sizce.. Bunlar sanat değil kardeşlerim.. Bunların derdi Karacaoğlan olabilmek değildir..Bunların derdi günlük olayları işlemek.. Oysa sanat geniş çağlara hitap etmesi ilkesine dayanır.. Sezonluk yada mevsim salatası değil...

Bizim amacımız gerçek ozanlar olarak; halkdan aldığımız esinle onların acılarını özlemlerini sevgilerini işlediğimiz türkülerin tekrar milletimiza sunulmasıdır.. Bunun sunulmasıda ülkemizde illaki siyasi bir platforma dayandırılması cehaletin yüzkarasıdır.. Bu sözüm her kesim için geçerlidir.. Sanatın siyaset olmaz ve kültüründe siyaseti olmaz... Kültür bir yaşam biçimin temel unsurlarıdır.. Kültüründe yansımasıdır sanat her koluyla....

İllaki her sanatçının bir siyasi görüşü olacaktır.. Ya o sanatçı ürettiklerini siyasi temelle üretmiyorsa o zaman siyasi sanatmı yapıyor olacaktır.. Bence her sanatçının ürettiklerini dinlemek gerekir diye düşünüyorum.. Ve üretilene saygı duymak gerekir diye belirtiyorum üstüne basa basa.. Bizlerde sizlerin aracılığı ile ulaşacağız geniş kitlelere, duyuracağız eserlerimizi ne anlatmak istediğimizi.. Önemli olan eserin içeriğidir, mesajıdır...
Son söz olarak, bu siteyi kuran ve emeği gecen bütün kardeşlerimi çok seviyorum.. onların birer sanatçı olduğunu ve dahası sanata değer verdiklerini görüyorum.. Allahım bahtlarını açık eylesin... Amin...

Halk Ozanı Yetkin Karakaya

Ozan Yetkin
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ

Erkek